English Deutsch Française Español Italiano Русский Български

Starting rank list

SNo.     Name                           NRtg IRtg FED Club                  Typ 
   1 GM  Spasov Vasil                   2541 2587 BUL Misionis                  
   2 GM  Georgiev Vladimir              2494 2583 MKD Lukoin-Neftohimik         
   3 GM  Radulski Julian                2468 2577 BUL Lokomotiv 2000            
   4 GM  Iotov Valentin                 2520 2575 BUL N. Vojnov Vidin           
   5 GM  Kolev Atanas                   2513 2571 BUL CSKA                      
   6 GM  Chatalbashev Boris             2545 2561 BUL Lokomotiv Plovdiv         
   7 GM  Rusev Krasimir                 2500 2547 BUL CSKA                      
   8 GM  Drasko Milan                      0 2537 MNE                           
   9 GM  Blagojevic Dragisa                0 2528 MNE                           
  10 GM  Antic Dejan                       0 2503 SRB                           
  11 IM  Petrov Marijan                 2431 2500 BUL Lokomotiv Plovdiv         
  12 GM  Stanojoski Zvonko                 0 2499 MKD                           
  13 GM  Petkov Vladimir                2484 2490 BUL Lokomotiv Plovdiv         
  14 IM  Drenchev Petar                 2468 2477 BUL Lokomotiv Plovdiv         
  15 IM  Miljkovic Miroslav D              0 2477 SRB                           
  16 GM  Vasilev Milen                  2445 2466 BUL Lukoil-Neftohimik         
  17 IM  Bratanov Zsivko                2441 2463 BUL Lokomotiv 2000            
  18 GM  Janev Evgeni                   2433 2461 BUL Lokomotiv 2000            
  19 GM  Georgiev Krum                  2452 2447 BUL Lokomotiv Sofia           
  20 FM  Enchev Ivajlo                  2458 2434 BUL Abritus Razgrad           
  21 IM  Marholev Dimitar               2384 2431 BUL Lokomotiv Plovdiv         
  22 IM  Dochev Dimitar                 2418 2428 BUL Shumen 2005               
  23 IM  Pancevski Filip                   0 2428 MKD                           
  24     Krivokapic Marko                  0 2422 MNE                           
  25 GM  Spassov Liuben                 2390 2419 BUL Lokomotiv 2000        S60 
  26     Nadj Hedjesi Balind               0 2415 SRB                           
  27 GM  Dimitrov Vladimir              2434 2414 BUL Lokomotiv 2000            
  28 IM  Dobrev Nanko                   2415 2414 BUL Lokomotiv Plovdiv         
  29 IM  Arnaudov G  Petar              2406 2413 BUL Lokomotiv 2000            
  30 FM  Lilov Valeri                   2400 2409 BUL Topalov Varna         U20 
  31 IM  Nikolov Sasho                  2416 2403 BUL Shumen 2005               
  32 IM  Lalev Dimitar                     0 2396 BUL                           
  33 IM  Kozhuharov Spas                2412 2395 BUL Lokomotiv 2000            
  34 IM  Dimitrov Radoslav              2397 2394 BUL Bulmeks               U18 
  35 IM  Mrdja Milan                       0 2392 CRO                           
  36 FM  Galunov Todor                  2402 2377 BUL Harmonia Shabla           
  37 FM  Badev Kiril                    2397 2369 BUL Marica-Iztok Radnevo      
  38 FM  Pantev Veselin                 2388 2369 BUL Viktory Blagoevgrad       
  39 FM  Kukov Velislav                 2371 2367 BUL Spartak Pleven 21         
  40     Simeonov Stefan                2411 2366 BUL Maritsa Plovdiv           
  41 IM  Dimitrov Pavel                 2432 2361 BUL Bulmeks               U20 
  42 IM  Panbukchian Valentin           2344 2361 BUL Lokomotiv 2000            
  43     Vasilev Vasil Aleksandrov      2358 2358 BUL Tundzha Yambol            
  44 FM  Bove Alessandro                   0 2343 ITA                           
  45 WIM Nikolova Adriana             w 2297 2336 BUL Lokomotiv 2000            
  46 IM  Stamenkov Vanco                   0 2333 MKD                           
  47     Vutov Mario                    2359 2331 BUL Viktory Blagoevgrad       
  48 WGM Voiska Margarita             w 2348 2325 BUL Lokomotiv Plovdiv         
  49 IM  Todorov Ognjan                 2335 2309 BUL Lokomotiv Sofia           
  50 IM  Andonov Bogomil                2394 2302 BUL Lokomotiv Sofia           
  51 FM  Popadic Dragan                    0 2302 MNE                           
  52 FM  Velchev Hristo                 2337 2298 BUL N.Vojnov Vidin            
  53 GM  Radulov Ivan                   2245 2295 BUL Sofia                 S60 
  54     Shishkov Minko                 2353 2286 BUL Varna                     
  55     Miljkovic Mihajlo                 0 2279 SRB                           
  56     Bonev Todor                    2312 2270 BUL Temp Sliven               
  57     Stoinev Metodi                 2374 2268 BUL Marica-Iztok Radnevo      
  58     Kjurkchiiski Georgi            2267 2266 BUL Marica Plovdiv            
  59 WIM Raeva Elitsa                 w 2300 2263 BUL Pristis Ruse              
  60     Gochev Mladen                  2270 2248 BUL                           
  61 WGM Makropoulou Marina           w    0 2247 GRE                           
  62     Angelov Angel                  2252 2246 BUL Burgas                    
  63 IM  Angelov Kosta                  2234 2246 BUL G.Daskalov Varna      S60 
  64     Elez Nikola                       0 2236 SRB                       U20 
  65     Todorov Momchil                2268 2235 BUL IVIS+                     
  66 IM  Popov Petar                    2224 2231 BUL 64 Stara Zagora       S60 
  67     Porjazov Petar                 2155 2222 BUL Maritsa Plovdiv       S60 
  68     Giretti Kanev Jasen               0 2221 ITA                           
  69     Panajotov Janko                2272 2219 BUL Marica-Iztok Radnevo      
  70     Vladimirov Vladimir               0 2218 MKD                           
  71     Janchev Petar                  2223 2215 BUL Shumen 2005               
  72     Dolmadjan Arshak               2212 2212 BUL Lokomotiv 2000        S60 
  73     Arnaudov Petar                 2188 2207 BUL Abritus Razgrad       S60 
  74     Cappai Davide                     0 2192 ITA                           
  75     Pelitov Dimitar                2219 2189 BUL Maritsa Plovdiv       S60 
  76     Yordanov Nikolay               2187 2189 BUL G.Daskalov Varna          
  77     Stoynov Stefan                 2072 2172 BUL Shah 21                   
  78     Ivanov Bogidar                 2229 2169 BUL Tundzha Yambol            
  79     Dimov Kiril                    2165 2167 BUL Pazardzhik                
  80 WIM Gocheva Rumiana B            w 2197 2164 BUL CSKA                      
  81     Livaja Mario                      0 2164 SRB                           
  82     Andreev Sasho                  2195 2153 BUL Svilengrad 2004       U16 
  83     Stoyanov Stoyan H              2173 2153 BUL Plovdiv                   
  84     Mladenov Emil                  2098 2144 BUL Slivnishki geroj          
  85     Nedev Teodor                      0 2144 BUL                           
  86     Balinov Feri                   2066 2130 BUL Madan                     
  87     Ivanov Borislav                2157 2128 BUL Viktory Blagoevgrad       
  88     Kounalakis Evryklis               0 2121 GRE                           
  89     Skoulakis Charalambos             0 2109 GRE                       U16 
  90     Ljangov Petar                  2200 2107 BUL Marica-Iztok Radnevo  S60 
  91     Asparuhov Parvan               2138 2107 BUL Y. Benderev, Pernik       
  92 WFM Baninska Tanja               w 2030 2101 BUL Lokomotiv Plovdiv         
  93     Cirlan Ionut                      0 2100 ROU                           
  94     Gavrilidis Georgios               0 2100 GRE                           
  95     Petkov Hristo                  2092 2097 BUL Asenovgrad            S60 
  96     Dimitrov Marin                 2171 2091 BUL Maritsa Plovdiv           
  97     Nikolov Jordan                 2127 2090 BUL Y. Benderev Pernik        
  98 WFM Vladimirova Maria            w 2112 2086 BUL Feniks Sofia          U20 
  99     Sirkova Darena               w 2103 2079 BUL Lokomotiv 2000        U16 
 100     Ostojic Nikola M                  0 2076 SRB                           
 101     Tzouganakis Panteleimon           0 2069 GRE                           
 102     Zobenica Ivan                     0 2069 SRB                           
 103     Tiholov Todor                  1934 2037 BUL Lokomotiv 2000        U20 
 104     Antov Anton                    1884 2033 BUL AEC Kozloduj              
 105     Petrov Simeon                  2181 2019 BUL Krakra Pernishki 2009     
 106     Kolev Atanas Tonchev           2082 2017 BUL Haskovo                   
 107     Kozarev Petar                  2055 2015 BUL Lokomotiv 2000            
 108     Krastev Goran                  2050 2012 BUL CSKA                      
 109     Atanasov Anatoli               2047 2011 BUL Pleven 21             U16 
 110     Andreev Krasimir               2017 2009 BUL Levski Elin Pelin         
 111     Ninov Dayan                    2078 1998 BUL Vratsa                U18 
 112     Savov Zheljazko                2137 1989 BUL Chirpan               U16 
 113     Sofranov Velizar               2005 1986 BUL Lokomotiv Sofia       U16 
 114     Krustev Vasil                  2090 1982 BUL Spartak Pleven 21         
 115     Iliev Atanas                   2089 1980 BUL Energia 21 Dobrich    U20 
 116     Galunova Tsveta                2072 1965 BUL Viktory Blagoevgrad   U16 
 117     Todorov Yavor                  2001 1952 BUL Lokomotiv Sofia       U12 
 118     Garnizov Ivan                  1946 1951 BUL Spartak Pleven 21     U16 
 119     Ivanov Ljubomir                1943 1949 BUL Lokomotiv Plovdiv         
 120     Petrovic Milan M                  0 1947 SRB                       S60 
 121     Spirliadis Achileas               0 1944 GRE                           
 122     Kolev Velio                    1911 1942 BUL Levski Elin Pelin     S60 
 123     Kafetzis Georgios                 0 1936 GRE                       U16 
 124     Dilkov Valentin                1889 1933 BUL                           
 125     Papazov Sotir                  2015 1932 BUL Burgas                S60 
 126     Hristov Dimitar                   0 1931 BUL                       U12 
 127     Stefanov Evtim                 2012 1926 BUL N.Vojnov Vidin            
 128     Ballas Kleon-Evangelos            0 1926 GRE                       U16 
 129     Krumova Ani                  w 2052 1923 BUL G. Daskalov Varna     U16 
 130     Stavila Irina                w    0 1923 MDA                           
 131     Genchev Evgeni                 1945 1922 BUL Ajtos                 U16 
 132     Harokopakis Georgios              0 1919 GRE                           
 133     Kartalov Kiril                 1792 1916 BUL Plovdiv                   
 134     Brankov Kristina             w    0 1911 SRB                       U20 
 135     Koroglou Viktor                   0 1909 GRE                       U20 
 136     Papathanasiou Ageliki             0 1909 GRE                       U16 
 137     Vatkali Dimitra              w    0 1905 GRE                       U16 
 138     Galunov Georgi                 1882 1903 BUL Viktory Blagoevgrad   U20 
 139     Stankov Apostol                1970 1897 BUL Maritsa Plovdiv           
 140     Dereshki Dario                 2002 1884 BUL Pleven 21             U14 
 141     Zeppos Panagiotis                 0 1879 GRE                       U14 
 142     Hristov Nikolay Valeriev       2030 1878 BUL Asenovec 2006         U12 
 143     Yankov Kristian                1903 1875 BUL Pleven 21             U14 
 144     Koutroukis Andreas                0 1871 GRE                       U16 
 145     Krastev Kalin                  1883 1866 BUL SCC Sofia             U16 
 146     Tsekova Viktoria             w 1883 1865 BUL Berkovica 64          U18 
 147     Bozilov Dragan                    0 1863 SRB                       U16 
 148     Ivanov Valentin                1844 1860 BUL Duel Parvomaj             
 149     Vasilev Dimitar                1855 1859 BUL Slivnishki geroj          
 150     Todorov Angel                  1811 1851 BUL Burgas                    
 151     Papakonstantinou Dimitrios        0 1839 GRE                       U14 
 152     Stoyanov Stefan                1914 1838 BUL Lokomotiv Sofia           
 153     Chervenkov Dinko               1717 1838 BUL Plovdiv               S60 
 154     Nikolov Mihail                 1974 1832 BUL Pleven 21             U14 
 155     Minas Ioannis                     0 1828 GRE                           
 156     Venkova Polina               w 1955 1818 BUL Pleven 21             U16 
 157     Jordanov Kristijan             1828 1815 BUL Tsarevec V.Turnovo    U14 
 158     Stoimenov Kalojan              1902 1808 BUL Badev Sofia           U16 
 159     Milutinovic Stefana          w    0 1806 SRB                       U14 
 160     Ntalabiras Spiros                 0 1806 GRE                           
 161     Tompros Andreas-Hristos           0 1798 GRE                       U14 
 162     Hrisostomidis Alkiviadis          0 1789 GRE                           
 163     Todorova Kalina              w 1840 1782 BUL G. Daskalov Varna     U18 
 164     Tsakiris Haralambos               0 1779 GRE                           
 165     Georgiev Ivan Georgiev         1758 1777 BUL                       U16 
 166     Kolev Hristian                 1837 1765 BUL Asenovec 2006         U16 
 167     Papathanasiou Elisavet            0 1762 GRE                           
 168     Dragieva Denitza             w 1956 1739 BUL CSKA                  U14 
 169     Krumov Zahari                  1753 1732 BUL Spartak Pleven 21     U16 
 170     Spassov Borislav               1727 1728 BUL CSKA                      
 171     Slavov Hristo                  1939 1723 BUL Plovdiv                   
 172     Pantev Tsvetelin               1800 1721 BUL Viktory Bagoevgrad    U14 
 173     Vasova Maria                 w 1863 1713 BUL Berkovica 64          U12 
 174     Mitrou Vasiliki              w    0 1712 GRE                       U16 
 175     Moshou Alexia                w    0 1708 GRE                       U12 
 176     Raichev Rostislav              1947 1691 BUL Lokomotiv 2000        U16 
 177     Petrov Vladimir Sergeev        1929 1688 BUL SCC Sofia             U12 
 178     Roydov Plamen                  1879 1688 BUL Plovdiv                   
 179     Shivacheva Donika            w 1918 1682 BUL                           
 180     Serefidou Despina            w    0 1678 GRE                       U14 
 181     Drakaki Anna-Maria           w    0 1655 GRE                       U14 
 182     Amiridou Dimitra             w    0 1650 GRE                       U14 
 183     Kovachev Radoslav              1974 1643 BUL Gabrovo               S60 
 184     Sabotinov Ventsislav           1670 1642 BUL SCC Sofia             U18 
 185     Bakirtzis Triantafilos            0 1632 GRE                       U12 
 186     Mitrou Andreas                    0 1631 GRE                       U14 
 187     Themelis Georgios                 0 1628 GRE                       U14 
 188     Kafetzi Angeliki             w    0 1619 GRE                       U12 
 189     Mihailidi Ioanna             w    0 1574 GRE                       U12 
 190     Ballas Athanasios-Panagiotis      0 1569 GRE                       U12 
 191     Fakhiridou Anna-Raisa        w    0 1540 GRE                       U12 
 192     Ganev Nikola                      0 1518 BUL SCC Sofia             U16 
 193     Hristov Kaloyan                1689 1509 BUL SCC Sofia             U12 
 194     Lazarov Vasil                  1652 1503 BUL Spartak Pleven 21     U14 
 195     Marinov Velislav               1692 1501 BUL Spartak Pleven 21     U14 
 196     Gogov Kiril                    1753 1496 BUL SCC Sofia             U18 
 197     Vasileva Cveta               w 1656 1451 BUL Lokomotiv Plovdiv         
 198     Kisiov Vladimir                2150    0 BUL Haskovo                   
 199     Veselinov Dimcho               2091    0 BUL Krakra Pernishki 2009     
 200     Gjudzhenov Valentin            2053    0 BUL Svilengrad 2004           
 201     Simeonov Ventsislav            2021    0 BUL                           
 202     Hristozov Hristos              2014    0 BUL Haskovo               S60 
 203     Hadzhitodorov Ivajlo           1985    0 BUL                           
 204     Dimitrov Ivan                  1980    0 BUL                           
 205     Sabev Anastas                  1955    0 BUL Rudozem                   
 206     Krivoshijski Asen              1908    0 BUL Pazardzhik                
 207     Popivanov Ivan                 1898    0 BUL Plovdiv               S60 
 208     Enchev Georgi                  1881    0 BUL Plovdiv               S60 
 209     Yaglichev Ivo                  1872    0 BUL Sofia                     
 210     Atanasov Hristo                1864    0 BUL Plovdiv                   
 211     Dimitrov Krasen                1826    0 BUL Tundzha Yambol        U10 
 212     Zaprjanov Zaprjan              1796    0 BUL                           
 213     Ganev Daniel                   1794    0 BUL                       U14 
 214     Bardarov Georgi                1781    0 BUL                       U14 
 215     Ismail Tamer                   1746    0 BUL Svilengrad 2004       U10 
 216     Petrov Martin                  1743    0 BUL SCC Sofia             U10 
 217     Atanasova Elitsa               1732    0 BUL Tundzha Yambol        U16 
 218     Stavrev Robert                 1729    0 BUL Lokomotiv Sofia           
 219     Taskov Ivo                     1714    0 BUL SCC Sofia             U16 
 220     Baltov Nikola                  1700    0 BUL                       U14 
 221     Samarov Georgi                 1688    0 BUL Asenovgrad            U16 
 222     Raykov Stefan                  1679    0 BUL SCKA                  U10 
 223     Stefanov Emil                  1671    0 BUL Tsarevec V.Turnovo    U12 
 224     Bureva Radilena                1638    0 BUL Shah 21                   
 225     Atanasov Viktor Atanasov       1636    0 BUL Tsarevec V.Turnovo    U14 
 226     Donev Stefan                   1632    0 BUL                           
 227     Radeva Viktoria                1583    0 BUL Rokada                    
 228     Petkova Nadezhda             w 1502    0 BUL Varna                 U10 
 229     Katsarov Hristo                1497    0 BUL Asenovgrad                
 230     Petkovski Radoslav             1402    0 BUL Rokada Plovdiv        U14 
 231     Todorov Spasiyan               1345    0 BUL IVIS+                 U10 
 232     Alexopoulou Evangelia        w    0    0 GRE                           
 233     Ananiev Dimitar                   0    0 BUL Shah 21                   
 234     Antova Gabriela                   0    0 BUL Shah 21                   
 235     Balimezova Margarita              0    0 BUL Shah 21                   
 236     Baninski Iskren                   0    0 BUL IVIS+                 U10 
 237     Boyanova Sirma                    0    0 BUL SCC Sofia                 
 238     Bozanis Dimitrios                 0    0 GRE                       U12 
 239     Bozic Milan J                     0    0 SRB                           
 240     Cholakov Nikolay                  0    0 BUL Shah 21                   
 241     Churchulov Kostadin               0    0 BUL                           
 242     Dimchev Ruben                     0    0 BUL Shah 21                   
 243     Dimitrov Rosen                    0    0 BUL Tundzha Yambol            
 244     Drandarov Dimitar                 0    0 BUL                       U14 
 245     Georgiev Ivan                     0    0 BUL Rokada Plovdiv        U10 
 246     Georgieva Margarita               0    0 BUL Shah 21                   
 247     Grigorov Ivan                     0    0 BUL Shah 21                   
 248     Hristova Anna                     0    0 BUL Shah 21                   
 249     Ivanov Ivan G.                    0    0 BUL Rokada Plovdiv            
 250     Ivanova Irina                w    0    0 BUL Plovdiv               U18 
 251     Kabadaiev Manol                   0    0 BUL                       U14 
 252     Kadin Kancho                      0    0 BUL Asenovgrad                
 253     Kafedzis Dimitris                 0    0 GRE                           
 254     Kamburov Georgi                   0    0 BUL Asenovgrad                
 255     Karaychev Kristiyan               0    0 BUL SCC Sofia                 
 256     Kokkalis Haralabos                0    0 GRE                       U10 
 257     Koltsaki Marianthi           w    0    0 GRE                       U12 
 258     Kostadinova Marieta               0    0 BUL Asenovec 2006             
 259     Krasteva Stefka              w    0    0 BUL SCC Sofia             U14 
 260     Krumova Ivana                     0    0 BUL SCC Sofia             U12 
 261     Kyriakidis Eleftherios            0    0 GRE                           
 262     Lazarova Ana-Maria                0    0 BUL Shah 21                   
 263     Metodieva Eva                     0    0 BUL SCC Sofia             U10 
 264     Milenov Martin                    0    0 BUL SCC Sofia                 
 265     Najdenova Jana               w    0    0 BUL SCC Sofia             U16 
 266     Nedyalkov Vladislav               0    0 BUL SCC Sofia                 
 267     Nemski Bozhidar                   0    0 BUL Rokoada Plovdiv           
 268     Pachnikov Svetoslav               0    0 BUL SCC Sofia                 
 269     Petrovski Radoslav                0    0 BUL Rokada Plovdiv            
 270     Rachev Boris                      0    0 BUL Lokomotiv Sofia           
 271     Shahunska Hristina                0    0 BUL Rokada Plovdiv            
 272     Simeonov Bogdan                   0    0 BUL Shah 21                   
 273     Simidchieva Lora                  0    0 BUL Lokomotiv Sofia           
 274     Slavov Boyan                      0    0 BUL                       U12 
 275     Slavov Zahari                     0    0 BUL Shah 21               U10 
 276     Sternini Cristiano                0    0 ITA                           
 277     Stoyanov Stoyan                   0    0 BUL                           
 278     Stranjancevic Biljana        w    0    0 SRB                           
 279     Strateva Margarita                0    0 BUL SCC Sofia                 
 280     Tabakova Elena               w    0    0 BUL SCC Sofia             U12 
 281     Tanova Stefani                    0    0 BUL Shah 21                   
 282     Theodorou Stilianos               0    0 GRE                       U14 
 283     Urilska Katrerina                 0    0 BUL                           
 284     Urilski Vladimir                  0    0 BUL Asenovec 2006         U10 
 285     Valchinov Martin                  0    0 BUL Rokada Plovdiv            
 286     Vasiliadis Theodoros              0    0 GRE                       U20 
 287     Zarkova Gergana              w    0    0 BUL Rokada Plovdiv        U12 
 288     Zisiadis Dimitrios                0    0 GRE                       U12 

 


About us | Contact us | Terms and conditions | Chess tournaments | Chess games

© 2003-2017 All Rights Reserved. Chess Mix LLC.